Wszystkie kategorie

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o olejowaniu włosów. Część 3. Jak olejować włosy?

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o olejowaniu włosów. Część 3. Jak olejować włosy?

Wracamy z ostatnim artykułem nt. olejowania włosów. Znasz już korzyści, wynikające z olejowania włosów, potrafisz wybrać odpowiedni olej dla swoich włosów, teraz czas na ostatni krok. Wybór metody olejowania, najbardziej korzystnej dla Ciebie.

 

Olejowanie włosów na sucho

Metoda polegająca na rozgrzaniu oleju w rękach, a następnie wtarciu go w czyste, suche włosy. Jest to pierwsza metoda, która przychodzi nam na myśl, gdy chcemy zacząć olejować włosy. Należy jednak pamiętać o tym, że sam olej nie nawilża. Ma on przyczynić się do „zamknięcia” nawilżenia we włosie, stąd nałożenie go na włosy „przesuszone” (wysoko- lub średnioporowate), może nie dać zadawalającego efektu wizualnego. Wnioskując, metoda ta sprawdzi się u osób z włosami niskoporowatymi, w innych przypadkach lepiej postawić na olejowanie „na mokro”.

 

Jak olejować włosy na sucho?

  1. Jeśli mamy włosy proste- dokładnie je rozczesujemy. Posiadaczki włosów kręconych pomijają ten krok.
  2. Następnie, ogrzewamy olej w dłoniach (jego ilość zależy od cech twoich włosów, warto zacząć od kilku mililitrów) i rozcieramy go w kierunku końcówek włosów. Olejowanie możemy rozpocząć od nasady włosów, bądź wybranych pasm włosów.
  3. Włosy proste, kolejny raz przeczesujemy grzebieniem, aby dokładnie rozprowadzić olej.
  4. Nakładamy na włosy foliowy czepek i owijamy je ręcznikiem (zapewnią włosom ciepło i lepsze wchłanianie składników odżywczych z oleju).
  5. Po minimum 30 minutach (nie dłużej niż 1 godzina), dokładnie myjemy włosy.

 

Jak zmyć olej?

  1. Olej najlepiej zmywa się po jego emulgowaniu.
  2. Dokładnie płuczemy ciepłą wodą.
  3. Nakładamy na włosy dużą ilość odżywki i „myjemy” nią włosy.
  4. Zawijamy włosy w folię spożywczą na 5-10 minut.
  5. Zmywamy odżywkę wodą.
  6. Jeżeli nie udało się całkowicie zmyć oleju, dopiero wtedy myjemy włosy szamponem.

Olejowanie włosów na mokro

Ta metoda najlepiej sprawdzi się u posiadaczek włosów wysoko- i średnioporowatych. Tu także nakładamy olej na czyste włosy, bez pianki bądź lakieru. Mogą być one zwilżone lub mokre (wstępnie osuszone ręcznikiem, aby zebrać nadmiar wody).

Olejowanie na mokro

Metoda wygląda tak samo, jak w przypadku olejowania na sucho, z tym że olej nakładamy na wilgotne włosy.

 

Olejowanie na odżywkę

Jest to metoda olejowania na mokro, poprzedzona nałożeniem na mokre włosy naturalnej odżywki (bez dodatku silikonów bądź olejów mineralnych), a w kolejnym kroku- rozprowadzeniu na włosach oleju. Następnie postępujemy jak przy innych metodach (owijamy włosy, czekamy, zmywamy olej).

 

Olejowanie na podkład nawilżający

Świetna metoda dla osób z włosami „przesuszonymi”. Na czyste, wilgotne włosy, nakładamy tonik lub hydrolat (najwygodniej, aby był w sprayu). Taki podkład pomaga nawilżyć włosy i zwiększa szansę na „zamknięcie” tego nawilżenia we włosach. Warto postawić na produkt z aloesem, rumiankiem, pokrzywą lub innym składnikiem ziołowym. Następnie, postępujemy jak w przypadku innych metod.

 

*Istnieje jeszcze jeden sposób na wykorzystanie oleju w pielęgnacji włosów, najłatwiejszy na początek i dobry dla „opornych”.  Można wymieszać ulubioną (naturalną!) odżywkę lub maskę z olejem i nałożyć ją na włosy. Warto wypróbować tę metodę niezależnie od rodzaju włosów.